2017 Київ

Наївно про мистецтво

23:00Anna UtinaНедаремно, в дитинстві, я заздрила дітям, що перебрались з інших міст і сіл, навіть Київської області. Вони мали той бекґраунд і можливості, яких не мало таке "дитя асфальту",  як я. Мали паралельну реальність, в яку часто навідувались. "100%-во круті місця", бо вони ж вертались з історіям, подіями, враженнями. "Їх хтось, десь чекав", прямо як у Гавальди. Мої рідні бабусі й дідусі чекали мене або в сусідній кімнаті, або в 10 хвилинах дороги від мене. Тому всі неочікувані скарби мого дитинства ховались або на антресолях, або викопувались на дитячому майданчику, перед вікнами. Сільське життя я роздивлялась вже в університеті, на фольклорній практиці в Канівському заповіднику.
   І от я вже доросла, багато де побувала і що побачила, а знову дитячий сум. Біля 300 сумних причин. З чарівною назвою "наївне мистецтво". Це казка сільських реалій.
А розташувалась вона у Мистецькому Арсеналі.
 Мене завжди непокоїло питання культурологічно характеру, на чому має будуватись сучасна культурна традиція, якщо брати до уваги, як мінімум, нашу "радянську перерву". Навіть ще не вживаючи слова "викорінення", "нав'язування", "навіювання", "ангажування" та інші власні й запозичені слова. Де мистецтво у побуті, мода на нього, невже між вишиванкою і Пшонкою нічого не було? Я недаремно згадала "стиль" одіозного можновладця. Адже між високим мистецтвом і сірими буднями є важливий пласт "моди". Речей засвоєних і застосованих нами у звичному житті. І тут, як виявилось, не тільки бюстик Шевченка прикрашав житла українців протягом довгого часу. Мода на портрети, фольклорні сюжети і пейзажі була завжди. Картини створювались за мотивами листівок, фотокарток, реальних людей і пейзажів. Саме ті картини, що ще років 10 тому вважались звичним і не вартим уваги атрибутом "бабусиної хати", чи горища, тепер у полі зору колекціонерів. Витвори мистецтва часто починаються з кітчу. І справді, вони справляють враження! Прості, як на нетреноване око, картини змальовують чарівних персонажів, сім'ї та персоналії. В них немає смутку, агресії та й негативу загалом. Вони - наївне мистецтво , наївне, як ми з вами.


You Might Also Like

0 коммент.

Форма для связи